Postup vývoje softwaru na míru a programování

Slovo úvodem

Doménu programatori.cz vlastním již od roku 2002, kdy ještě za studentských let na základní (na starých Consulech v DDM) a později střední škole jsme se s kamarády věnovali programování a vývoji software. IT bylo tehdy ještě v „plenkách“, počítače byly v konfiguracích, které si dnešní generace neumí ani představit a mnoho nástrojů i aplikací vůbec neexistovalo. Od té doby vzniklo mnoho užitečných aplikací a software, bez kterých bychom si neuměli každodenní život ani představit.

Jedno však zůstalo stejné za celých 20 let a věřím, že i řadu dalších let zůstane. Jedná se zejména programování a vývoj software na míru. Tím, že na internetu existuje nespočet nástrojů a aplikací, vzniká také situace, kdy se může stát, že žádný z nástrojů nedokáže pokrýt všechny potřeby jeho uživatelů/zákazníků.

Vývoj software na míru přináší přesně to, co Vám žádný krabicový software nenabídne. Jedná o možnost přizpůsobení rozhraní dle svých požadavků, vnitrofiremních procesů a požadavků uživatelů/zákazníků.

Co obnáší vývoj software na míru

Za roky působení v této oblasti nás kontaktovalo nespočet zájemců o vývoj software na míru. Mnoho z nich nemělo vůbec žádnou představu, co takový vývoj software obnáší. Dost často nás kontaktují lidé, kteří nemají své myšlenky a představy o funkci software uceleny a chtějí, abychom to za ně vymysleli.

Vždy je třeba si ucelit své myšlenky a představy o tom, jak by měl můj software fungovat a co od něho požaduji. Výsledná cena software se neskládá pouze z programování, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale také z důležité analýzy na začátku, návrhu a testování.

Neřešte hned v úvodu cenu software

Ano, to se každému jednoduše řekne, ale z dlouhodobého hlediska se nevyplatí řešit cenu vývoje software na prvním místě. Spousta freelancerů Vám nabídne nesrovnatelně nižší cenu, ale do budoucna je potřeba myslet i na to, zda budou schopni zajistit bezproblémový nárust požadavků, SLA na opravy software a třeba také to, že je práce přestane bavit. V průběhu vývoje software nastane mnoho okamžiků, které vyžadují pro správně řešení dlouholeté zkušenosti, jinak si zaděláváte na problémy, které vyplavou na povrchu až po spuštění projektu, a to už bude pozdě.


Vždy doporučujeme osobní setkání u kafé u Vás nebo u nás, kde si uděláte základní představu o tom, že daný subjekt je ideální pro Váš projekt.

Jak probíhá takový vývoj software

Postup při vývoji software má svá pravidla, stejně jako například stavba domu. Do stavby domu se nepustíte také bez projektové dokumentace, povolení stavebního úřadu a bez přípravných prací. Pokusím se shrnout několik kroků, jak probíhá takový ideální vývoj software.

1. Představa klienta a počáteční analýza

Jedním z prvních kroků, když se nám ozve vážný zájemce o vývoj software je ucelení představy klienta a počáteční analýza projektu.

V prvním kroku se vždy potkáme s klientem fyzicky a projdeme všechny představy a očekávanou funkčnost. Určíme si, zda klient má požadavky na stanovení technologií, na kterých bude software postaven nebo jejich výběr nechá na nás.
Dále si upřesníme, na jakých platformách má software fungovat. Ať již se jedná o mobilní aplikaci (Apple iOS, Google Android, Desktop aplikace na Windows) nebo webové aplikace běžící na responzivním designu.

Součástí prvního kroku v případě zájmu ze strany zákazníka je také vytvoření podrobné analýzy projektu, sběr požadavků zákazníka, jednotlivých částí aplikace (UI, Backend, Mobilní aplikace) a představy toho, jak by vůbec daná aplikace měla fungovat. V tomto kroku již dochází k publikaci PDF dokumentu, který zůstane ve vlastnictví zákazníka a s pomocí něho může sloužit i dalším subjektům jako projektové zadání.

2. Návrh software a architektury projektu

Na základě vstupních pokladů z prvního kroku provedeme návrh architektury software. Jedná se například o to, zda software bude fungovat jako jedna aplikace nebo řada aplikací pomocí komunikačního API či sběrnice. Současně zde provedeme volbu jednotlivých funkční celků, jejich verzí a připravíme různé modely, které prezentujeme zákazníkovi.

3. Implementace a programování

Po upřesnění všech dílčích celků provedeme vývoj jednotlivých komponent systému na domluvené softwarové platformě, kdy se zaměřujeme na automatické testování software a jeho rychlost.

4. Nasazení software

Dalším krokem je nasazení software do testovacího a produkčního prostředí. Vždy vytváříme testovací prostředí v případě, že aplikace již byla nasazena do produkce. Pokud již máte nasazen funkční software v produkčním prostředí (web, desktop, mobil), nabízíme automaticky a zdarma další testovací prostředí, ve kterém jsou všechny změny postupně publikovány, testovány a následně převedeny do produkce.

5. Podpora software

Jakmile si s klientem odsouhlasíme funkčnost aplikace a předáme ji pomocí potvrzeného předávacího protokolu, provádíme následnou podporu a údržbu software. Automaticky nabízíme období, ve kterém zdarma provádíme opravy případných chyb, které se nepodařilo odchytit při testování. Po uplynutí tohoto období s klientem řešíme následnou údržbu a SLA.

Nezávazné nacenění uděláme zdarma

Vždy, když se nám ozve zájemce o programování nebo vývoj software, snažíme se nabídnout prvotní cenový nástřel, který mu řekne informativní cenu poptávaného řešení. Tato cena může být kolísavá, ale snažíme se určit přesné náklady na vývoj software na základě dodaných informací.

Pokud máte zájem o nacenění vývoje software, kontaktujte nás!

Proč zvolit nás a naše reference

  • Vývoji software se věnujeme již přes 20 let
  • Náš software pomáhá sledovat proces výroby piva v pivovarech Heineken, Starobrno, Krušovice
  • Díky našemu software jsou přesněji instalované automatizované regálové systémy
  • Náš software sleduje až tisíce GSM routerů v autobusové dopravě po celé ČR a Slovensku
  • Chcete znát další důvody, kontaktujte nás