SEO tip #1: Google PageSpeed Insights

Co je to PageSpeed Insights

Vyhledávač Google v současné době používá mnoho metrik pro hodnocení kvality webu. Ať již se jedná o obsah, množství kvalitních odkazů, které ukazují na Váš web nebo interní prolinkování, stále větší pozornosti se dostává také kvalitě stránky (struktuře) a dojmu ze stránky.

Základním nástrojem pro správu webu a jeho chování ve vyhledávači Google je nástroj Google Search Console, který nahradil Google Webmaster Tools. O tomto nástroji si povíme příště, nicméně je důležité vědět, že právě v tomto nástroji naleznete mnohdy kritické informace o tom, proč se Váš web neindexuje nebo nezobrazuje ve výsledcích vyhledávání tak, jak byste chtěli.

Kvalita stránek nejen co se týče obsahu, ale i struktury HTML kódu je pro Google nyní (byť mnohdy minimálním) indikátor toho, koho může ve vyhledávání Google upřednostnit, pokud několik podobných webů nabízí stejný obsah. Jednoduše řečeno web, který má kvalitní obsah, správný HTML kód bez chyb může být (ale nemusí) být upřednostněn ve výsledcích vyhledávání.

Přehled počtu URL s dobrými výsledky v Google Webmaster Tools
Přehled počtu URL s dobrými výsledky v Google Webmaster Tools

V Google Search Consoli nalezneme v menu Kvalita tři položky:

  • Dojem ze stránky – Jedná se o shrnutí zobrazení desktop i mobil, které zobrazuje vývoj počtu URL s dobrými výsledky i celkový počet dobrých URL adres. Stejně tak zde naleznete i informace o případných chybách v mobilním zobrazení Vašeho webu.

  • Core Web Vitals – Přehled počtu stránek v desktop i mobilním zobrazení, které dosahují dobrých výsledků a špatných výsledků. Tyto informace poslouží jako přehled toho, co je na Vašem webu dobré vylepšit.

  • Použitelnost v mobilních zařízeních – Google již dávno při procházení webů používá mobilní zobrazení a na této stránce naleznete informace o tom, kolik stránek z Vašeho webu není přizpůsobeno nebo vykazuje problémy při procházení pomocí mobilního zařízení.

 

Náhled nástroje Google PageSpeed Insights
Náhled nástroje Google PageSpeed Insights

 

Nástroj Google PageSpeed Insights (https://pagespeed.web.dev/) provádí testování zvoleného webu, kdy součástí testování je řada metrik a dílčích ukazatelů kvality optimalizace částí stránky.

Mezi čtyři hlavní sekce patří:

  • Výkon – Kontroly z hlediska výkonu stránky (rychlosti načítání prvků apod.)
  • Přístupnost – Tyto kontroly odhalují příležitosti ke zlepšení přístupnosti webové aplikace pro zrakově postižené lid a další.
  • Doporučené postupy – Jedná se doporučené postupy z hlediska zabezpečení webu, kontroly chyb v JavaScriptových knihovnách apod.
  • SEO – Kontroly, které zajišťují, aby stránka dodržovala rady ohledně optimalizace stránek pro vyhledávače.

O každé této jednotlivé metrice a případnému problému bych se chtěl věnovat v dalších článcích.

Pro otestování Vašeho webu stačí zadat do pole „Zadejte adresu URL webové stránky“ adresu Vašeho webu (včetně HTTP nebo HTTPS) ve formátu „https://www.programatori.cz a stisknout tlačítko Analyzovat.

Po chvilce provede tento nástroj analýzu stránky pro Mobilní a Desktop (počítač) zobrazení. Součástí sekcí jsou doporučení pro nalezené problémy, kdy jednotlivým problémům bych se chtěl věnovat v dalších článcích.